Практична підготовка здобувачів вищої освіти є складовою частиною навчального процесу в Сумському державному університеті та обов'язковим компонентом освітньо-професійної (освітньо-наукової) програми і має на меті набуття здобувачем вищої освіти фахових компетентностей та навичок в наближених до реальних ринкових умов. Метою практики є ознайомлення здобувачів з умовами праці на робочому місці, опанування сучасними методами, формами організації роботи в обраній галузі, формування загальних та фахових компетентностей для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних умовах, набуття досвіду при виконанні фахових завдань, закріплення і розвиток знань, умінь і навичок, набутих здобувачами вищої освіти під час навчання, та формування професійних і загальних компетентностей майбутнього фахівця відповідно до національної і галузевих рамок кваліфікацій, стандартів вищої освіти зі спеціальності відповідного освітнього рівня та професійних стандартів. У межах реалізації освітніх програм на кафедрі проводяться такі види практик:

  • для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти – практика виробнича 1 (2 курс), виробнича 2 (3 курс) та переддипломна (4 курс);
  • для другого (магістерського) рівня вищої освіти – переддипломна практика (2 курс);
  • для третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти – педагогічна практика за професійним спрямуванням (2 курс). 

 

Практика виробнича 1

Після закінчення 2-го курсу проводиться практика виробнича 1, необхідна для поглиблення та поширення знань, одержаних у процесі вивчення теоретичних курсів із загальної екології (та неоекології), гідрології та гідробіології, ландшафтознавства, ґрунтознавства. На практиці студенти знайомляться з різноманітними процесами та явищами, що проходять в межах екосистем Сумського Придніпров’я, набувають навичок польових досліджень, вивчають природоохоронні території (заповідники, заказники, дендрологічні парки). Практика виробнича 1 проводиться шляхом виїзду за спеціальними маршрутами та/або на базі практики НПП «Гетьманський» чи ПЗ «Михайлівська цілина».

Крім того, проходження практики забезпечує освоєння майбутніми фахівцями-екологами методик проведення польових досліджень і оцінки стану природних ландшафтів, що знадобиться у подальшій професійній діяльності.

Основні завдання, які студенти виконують, під час проведення практики:

  • польові дослідження морфологічних одиниць певного ландшафту;
  • аналіз і кількісна оцінка антропогенних факторів, вплив яких має місце на досліджуваній території;
  • формулювання висновків і пропозицій щодо зменшення негативного впливу антропогенних факторів і шляхів відновлення порушених чи втрачених елементів ландшафту.

Програма практики виробничої 1

Методичні вказівки до проходження практики виробничої 1 

 

Практика виробнича 2

Практична підготовка фахівців екологічної спеціальності є надзвичайно важливою, оскільки актуальною залишається проблема збереження навколишнього середовища, раціонального природокористування, інтегрованого управління використанням природних ресурсів, формування екологічної безпеки.

Метою та завданнями практики є закріплення й поглиблення теоретичних знань, що отримані в ході навчання, вміння проводити екологічний моніторинг та оцінювати поточний стан навколишнього середовища, використовуючи знання сучасних досягнень національного та міжнародного екологічного законодавства.

Базами практика можуть бути державні, приватні, виробничі та невиробничі підприємства, з якими студенти мають договори на цільову підготовку; філії, з якими кафедра уклала договори; підприємства, на які студенти розподілені за державним замовленням; підприємства та організації за спеціальністю, які пропонують місця практики на ініціативній основі та гарантують проведення практики згідно з програмою; підприємства та організації, працівники яких навчаються в університеті без відриву від виробництва.

Виробнича практика на промислових підприємствах та в установах екологічного контролю за станом навколишнього середовища дозволяє визначити студенту тему майбутньої кваліфікаційної роботи, яка розглядала б та допомогла б вирішувати проблеми екологічної безпеки підприємства-замовника.

Програма практики виробничої 2

Методичні вказівки до проходження практики виробничої 2

 

Практика переддипломна

Переддипломна практика проводиться з метою формування у майбутнього студента-еколога професійних вмінь, навичок прийняття самостійних рішень на конкретній ділянці роботи в реальних виробничих умовах.

Завдання переддипломної практики передбачають:

  • закріплення у виробничих умовах теоретичних знань, що були отримані в процесі навчання;
  • вивчення роботи підприємства, установи та їх спеціальних підрозділів;
  • набуття практичних навичок та освоєння передових методів екологічного захисту різних середовищ геосистеми;
  • отримання матеріалів практичної роботи, власних експериментів для використання у подальшому в курсових, кваліфікаційних роботах та проєктах.

Проходження практики на підприємствах міста та області, в інспектуючих установах дає можливість студенту використати на практиці отримані знання та засвоїти нові знання про технологічні процеси на підприємствах, засоби зниження негативного впливу підприємств на навколишнє природне середовище, вивчити методи контролю за станом навколишнього середовища та отримати навички роботи.

Програма переддипломної практики

Методичні вказівки до проходження переддипломної практики

 

Практика переддипломна для магістрів

Переддипломна практика проводиться з метою систематизації та практичного застосування теоретичних знань для вирішення поставленої у темі дипломного проекту науково-екологічної задачі, розвитку навичок самостійної наукової інженерно-екологічної роботи.

Методичні вказівки до проходження переддипломної практики (магістри)

Наукове дослідження конкретної екологічної задачі супроводжується науковою або еколого-інженерною розробкою, наприклад, у вигляді розв’язання задачі національного природокористування або вирішення проблеми захисту навколишнього середовища від техногенного впливу, розрахунку окремого очисного устаткування, створення та розробки екологічно чистої технології тощо.

 

Бази практик

Базами для проведення практик є підприємства та організації в м. Суми та Сумській області, затверджені договорами та меморандумами:

Місцезнаходження:

ауд. 115, 1-й поверх, центральний корпус

Телефон: +380 (542) 33-12-05

E-mail: [email protected]

Кафедра екології та природозахисних технологій,

Сумський державний університет,

вул. Харківська, 116,

м. Суми, Україна, 40007.