Нещодавно д.т.н. Єлізавета Черниш, доцент кафедри екології та природозахисних технологій, що зараз перебуває на науковому стажуванні дослідної групи біоресурсів і технологій (BRT) у Чеському природничому університеті в Празі, була запрошеним спікером на гібридному мережевому заході ALFA «З’єднання зеленої енергії: біогаз, біометан і далі», який відбувся 2 квітня 2025 р. у Данії.
Проект ALFA, який фінансується ЄС через програму Horizon Europe, спрямований на сприяння впровадженню біогазових систем у секторі тваринництва. ALFA налаштована на розкриття потенціалу виробництва біогазу в тваринницькому господарстві, щоб підвищити ширше використання відновних джерел енергії та збільшити частку біоенергії, одночасно забезпечуючи зниження викидів від необробленого гною та сприяючи створенню нових робочих місць і прибутку для галузі тваринництва. Єлізавета Черниш стала запрошеним лектором на одному із мережових заходів цього проєкту. Ця подія об’єднала експертів, інноваторів з усієї Європи для обговорення рішень щодо сталої енергетики та сприяння транскордонному співробітництву у сфері зеленої енергетики. Основна увага була зосереджена на вивченні потенціалу біогазу, біометану та суміжних технологій у підтримці переходу ЄС на чисту енергію.
Доцентка ЄлізаветаЧерниш виступив із презентацією під назвою «Плюси та мінуси обох – біогазу та замінника викопного палива (природного газу)», підкресливши відмінну роль цих двох джерел енергії в сучасному енергетичній ситуації. Вона окреслила ключові переваги та обмеження біогазу та природного газу, пропонуючи розуміння їх впливу на навколишнє середовище, економіку та інфраструктуру.
Її презентація також розглянула сектори біогазу в Чехії, Словаччині та Україні, продемонструвавши, як кожна країна рухається власним шляхом до відновлюваної енергії:
- Чеська Республіка виділяється добре налагодженою мережею біогазових установок і надійною підтримкою відновлюваної енергії.
- Словаччина інтегрує технології анаеробного зброджування у свої стратегії управління міськими відходами.
- Хоча Україна стикається з проблемами, пов'язаними з інфраструктурою та інвестиціями, військовими діями на її території, має значний невикористаний потенціал у виробництві біогазу.
Усі три країни поділяють спільне визнання біогазу як основного внеску в енергетичну безпеку та екологічну стійкість у регіоні.
Подія підкреслила важливість обміну знаннями та регіонального співробітництва для розширення технологій зеленої енергії та просування кліматичних цілей.
13.04.2025