9 квітня 2025 року в межах вивчення навчальної дисципліни «Ландшафтознавство з основами ландшафтної екології», студенти групи ОС-31, спеціальності 101 Екологія, разом із викладачем – А.О. Корнусом долучилися до відкритої онлайн-лекції «Вплив бойових дій на геологічне середовище України», яку провів доктор технічних наук, старший науковий співробітник, головний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України Є.О. Яковлєв.
Під час лекції, було висвітлено ключові аспекти впливу тривалих комплексних техногенних і збройних навантажень на навколишнє природне середовище України та геологічне середовище зокрема. Геологічне середовище, як верхня зона літосфери (включаючи ґрунти, зону ненасиченої фільтрації та ґрунтовий водоносний горизонт), було охарактеризоване як головне “депо” збройних і техногенних впливів – до 80% негативного навантаження припадає саме на нього.
Окрема увага приділялася наслідкам аномального техногенного тиску на ландшафти України, сформованого ще в другій половині ХХ століття: понад 60% території розорано, зарегульовано 70% річкового стоку (близько 52 тис. ставків і водосховищ), накопичено понад 36 млрд тонн відходів, з яких майже половина є небезпечними. Лише офіційних полігонів відходів нараховується 6,5 тисяч на площі 12 тис. км², несанкціонованих звалищ – понад 35 тис. на площі до 30 тис. км² (що співмірно з територією Данії). При цьому, за європейськими нормативами, кількість полігонів не повинна перевищувати 500 на одну країну. Лектор підкреслив необхідність екологічної оцінки впливу бойових дій на техногенно навантажені регіони України – Донбас, Кривбас, Дніпровський басейн, тощо, задля виявлення еколого-геологічних ризиків та оцінки потенціалу сталого повоєнного відновлення територій.
Онлайн-лекція викликала жвавий інтерес у студентів, сприяла осмисленню масштабів впливу війни на ландшафти України та надала нові знання для формування професійних компетентностей у сфері ландшафтознавства та ландшафтної екології.
9.04.2025